Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Diş hekimine gitmek veya diş tedavi süreçleri kişilerin en korkulu rüyası olmaktadır. Her diş hekimi kendi alanında uzman bir şekilde hareket etmeyecektir. Genel diş hekimi sizin bir noktada yaşamış olduğunuz sorunları anlamayabilir. Bunun için alanında uzmanlaşan ve bu konuda daha donanımlı olan bir diş hekimine yönelmeniz gerekmektedir. Özellikle kapsamlı ve donanımlı özel diş polikliniklerinde veya üniversite hastanelerinde diş ve çene cerrahisi bölümlerine rastlanmaktadır. Bu bölümler alanında gereken tüm hizmetleri en iyi şekilde hastalarına sunan bölümlerdir. Ağız, diş ve çene cerrahisi bölümü hakkında merak edilen şu sorulara yanıt bulmak mümkündür.

Hangi hastalarla ilgilenirler?

Bu bölümde bulunan uzman doktorlar hastaların diş rahatsızlıklarına, ağız içindeki sorunlara ve çene kemiği ile alakalı durumlara müdahale ederler. Ancak sadece cerrahi veya cerrahi işlem gerektirecek olan müdahaleler ile tedavilere yanıt ararlar. Burada en önemli uğraş noktaları çene bozuklukları yaşayan kişilerin sorunlarının çözülmesi, 20'lik diş çekimi, gömülü diş çekimi veya normal diş çekimi noktalarında bu hastalar ile ilgilenirler.

Tedavi yöntemleri nasıldır?

Bu konuda tedavi yöntemleri genelde lokal anestezi ile olmakta ve burada çekim işlemi gerçekleştirmektedirler. Ameliyat durumlarında ise hastayı tamamen anestezi uygulayarak tedavi etme yöntemini tercih ederler. Veya ameliyatların dışında hastalara çeşitli ilaç tedavileri ile de müdahale ederler. Burada ilaç tedavisinde en çok başvurulan durum ise çene sorunlarında yaşanan olumsuzluklara karşıdır. Çene kıtlaması, çenenin kilitlenmesi veya açık kalması, çene kaslarının işlevlerini yitirmesi veya çene kaslarının aşırı şekilde güçlenmesi gibi durumlarda genelde egzersiz veya çeşitli ilaç tedavileri ile kişilere yanıt vermeye çalışmaktadırlar. İlaç tedavisinde hastayı mutlaka uyuşturma işlemi ile tedaviye başlamaktadırlar. Ancak diğer durumlarda günlük egzersizler ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalarda kas gevşetici kremler ile de kişilerin sağlık bulması sağlanabilir.

Diş çekimlerinde diş cerrahisi

Çene cerrahisi bölümüne başvuran hastaların ortalamasına bakıldığı zaman çoğunluğunun çürük veya yirmilik dişlerinin tedavisi için başvurdukları dikkat çekmektedir. Sonradan sahip olunan yirmilik dişler kişilerin hayatını olumsuz etkilemekte ve çekilme yöntemine sevk edilmektedir. Bu dişlerin tedavisini ise yine çene ve diş cerrahisi bölümü yapmaktadır. Dişlerin tedavi aşamasında hasta mutlaka lokal anestezi ile uyuşması sağlanmakta ve 5 10 dakika sonra işleme başlanmaktadır. Burada operasyon ise sizin dişinizin yapısı ve köklerinin durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Dişin içe doğru gömülü olması halinde operasyon bir hayli sürecek ve burada diğer diş köklerine ve diş etinize zarar vermemek adına damak yarılıp ve diş parçalanıp parça halinde çekilmesi sağlanacaktır. Bu durum sizin için daha doğru ve avantajlı olacaktır. Ancak her hasta için sürecin aynı işlemesi mümkün değildir. Hastalar için farklı farklı durumlar söz konusu olmaktadır.