Ağız ve Diş Bakımı İçin Uzman Önerileri

Ağız ve Diş Bakımı İçin Uzman Önerileri

Ağız ve diş sağlığı hususu yediden yetmişe kadar her bireyi ilgilendiren ve üzerinde hassas bir vaziyette durulan bir husustur. Zira ağız ve diş sağlığı hem bireylerin sağlıklarında fevkalade önemli rol oynamakta hem de dış görünüşün en önemli bir parçası olmaktadır. Sıhhat noktasında ağız ve diş sağlığının önemi pek çok hastalığın ağız yolu ile alındığı gerçeği ile sabittir. Dolayısıyla bireyler ağız ve diş sağlığına özen gösterirse büyük ölçüde vücut sağlığını dahi korumuş olmaktadır. Bakımı yapılmadığı takdirde ağızda yaralar ve diş eti rahatsızlıkları daha sonrasında ise çürükler ve diş kaybı ile istenmeyen olaylar vücut bulmaktadır. Bunun yanı sıra dış görünüşte dahi fevkalade önem arz etmektedir. Ağız ve diş sağlığı üzerine gerekli çabayı sarf eden bireyler, diğer insanlar nazarında en başta temizliğine dikkat eden birey olarak nitelendirilmektedir. Bununla birlikte rahat ve özgüven dolu kahkahaların ise yegâne yolu temiz ve düzenli dişlerden geçmektedir. Pek çok insan dişlerini güzel bulmadığı için diğer insanların yanında ağız dolusu kahkaha atmak veya dişlerini göstermek suretiyle tebessüm etmekten imtina edip kaçınmaktadırlar. Bu ise onların nazarında kötü bir imaj bırakmaktadır. İşte bu noktada böyle bir vaziyetin içine düşmemek için ağız e diş sağlığı çok önemli olmaktadır. Yapılmayan ağız ve diş bakımı ağız kokuları gibi istenmeyen pek çok kötü duruma sebebiyet veren sağlık sorunudur.

Ağız Ve Diş Bakımı Üzerine Öneriler

Öncelikle ağız ve diş bakımı için mutlaka bir diş hekimi ile istişare edilmeli onun direktif ve yönlendirmelerine göre bir program hazırlanmalıdır. Zira dişler üzerinde yapılacak yanlış bir tasarruf diş kaybına kadar gitmekte ve telafisi zor durumlara sebebiyet vermektedir.

Evvela diş fırçalama ve ağız hijyenini sağlama alışkanlığı kazanılmalıdır. Bir alışkanlığın kazanılması takriben üç hafta kadar sürmektedir. Dişlerinizi diş hekiminizin tavsiye ettiği şekilde fırçalayınız. Aksi durumunda dişleriniz çarpıklaşacak ve diş yüzeyinde yanlış fırçalamadan kaynaklanan aşınmalar olacaktır. Diş ipi ile temizlik ise fevkalade önemli ve aksatılmaması gereken bir husustur. Dişlerinizi agresif ve sert biçimde fırçalamayın. Diş hekiminizin önerdiğinden sık fırçalamak dahi oldukça zararlıdır. Zira sert ve sık fırçalanan dişlerde diş minesine zarar verilmekte diş eti çekilmekte ve ilerleyen dönemlerde önlem alınmadığı taktirde diş hassasiyetleri oluşmaktadır. Ayrıca diş minesinin korunması için yumuşak diş fırçaları kullanmakta fevkalade fayda olacaktır. Unutulmamalıdır ki sizler için en hassas ve periyodik diş fırçalama takvimini diş hekimleri ile birlikte belirleyiniz.

Diş Eti Hastalıklarına Sebebiyet Veren Etmenler

1)Sigara kullanmak

2)Ağız ve diş sağlığına olumsuz etki eden ilaç kullanmak

3)Yoğun stres ve kaygı bozukluğu yaşamak

4)Dişler gıcırdatmak, sıkmak

5)Düzensiz beslenmek

6)Şeker hastalığına sahip olmak

 

Ağız Kokusunun Sebepleri:

1)Dişlerde çürük bulunması

2)Diş eti hastalıklarına sahip olmak

3)Yoğun koku içeren yiyecekleri yemek

4)Sinüzit

5)Bademcik iltihabının bulunması

6)Şeker hastalığına sahip olmak

7)Kansızlık

8)Sigara ve alkol kullanımı

9)Solunum ve sindirim sistemi rahatsızlıkları