Bebeklerimizin Diş Sağlığı İçin Öneriler

Bebeklerimizin Diş Sağlığı İçin Öneriler

Bebeğimizin ağzında ilk dişi gördüğümüz de ağız ve diş bakımına başlamalıyız. Bebeğimizin dişini diş macunu olmadan da temizleyebiliriz. Bir gazlı bez yardımı ile bu bezi biraz ıslatarak bebeğimizin dişini ve ağzının içini hafifçe silebiliriz.

Diş Fırçası Kullanımı

Diş sayısı arttıkça bebekler için özel üretilen florürsüz diş macunu ve yumuşak küçük diş fırçası ya da silikon parmak fırçalar ile dişlerini fırçalamak mümkün. Uzmanlar küçük çocukların dişlerini biri yatmadan olmak üzere günde 2 defa fırçalamamız gerektiğini öngörüyor.

Özellikle ek gıdaya geçtikten sonra ağız ve diş bakımının sekteye uğramaması çok mühimdir.

Bebeğimizin ilk dişleri olan süt dişlerinin bakımını yaparken henüz diş çıkmayan yerlerinde temizliğini aksatmamalıyız. Bebeklik çağında ağız ve diş bakımı gelecekte çıkacak olan kalıcı dişleri için de önem arz etmektedir. Ayrıca kalp sağlığı açısından da diş bakımını düzenli yapmamız gerekmektedir.

Diş fırçası ilk kullanımda ılık sabunlu su ile yıkanmalı, 2-3 ayda bir değiştirilmeli ve her kullanımdan sonra ılık su ile yıkanmalıdır.

Diş Fırçalamanın Dışında Yapılması Gerekenler

Aslında bebeklere verilmemesi gereken şekerli gıdalar alındığında hemen ardından su tüketilmesi diş üzerinde tabaka oluşumunu engeller.

Portakal, mandalina, limon, kivi gibi tükürük salgısını artıran meyveler tüketilmelidir

Tatlı yedikten sonra küçük bir parça peynir tüketilmesi ağızda ki asit üretimine sebep olan zararlı bakterilerin önüne geçer.

Bebeklerimize yedikleri her gıdadan sonra mutlaka su vermeli ve ağız içinde ki kalıntıların temizlenmesini sağlayabiliriz.

Ayrıca dişlerde mekanik temizlik yaratma etkisi bilinen elma, havuç gibi sert sebze meyvelerin de ebeveyn denetiminde ısırma ve çiğneme kabiliyeti gelişen bebeklere verilmesi uygun olabilir.

Diş Çürüklerini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Diş çürüklerini önlemek için süt, yoğurt, peynir tüketimine özen gösterilmesi diş sağlığı için önem arz eder.

Kurabiye, pasta, lokum gibi nişastalı yiyecekler ağzımızda ki bakteriyel asidi artırdığından ve bebekler içinde faydalı olmadığından olabildiğince az tüketilmesi sağlanmalıdır. Özellikle lokum tüketildiğinde diş ipi yardımı ile diş temizliğini detaylı bir şekilde tamamlayabiliriz.

Bebeklerin her şeyi ağzına sokmaya çalıştığı ilk süt dişi çıkarma dönemlerinde sert cisimleri ağızlarına sokmamalarına dikkat etmeliyiz.

Çocuklarımızın ilk diş hekimi muayenesi ilk dişlerini görmemizle başlamalıdır.