Bilinçli Sedasyon

Bilinçli Sedasyon

Bilinçli sedasyon genel anestezi uzmanları tarafından, bazı ilaçlar kullanılarak, hastaların bilinci açıkken oluşturulmakta olan deri uyku halidir. Bu bir tür genel anestezi değildir. Hastane veya ameliyathanelerde değil, diş hekimlerinin muayenehanelerinde uygulanır. Hastalar, doktordan aldıkları komutları yerine getirebilir. Derin sedasyon halindeyken hastayla doktor arasında diyalog yaşanır. Diş doktoru hastaya ağzını açması gerektiğini söylediği zaman hasta bunu kolay bir şekilde yapabilir.

İşlem esnasında anestezi uzmanı, hastayı monitörize edip, hastanın nabzını ve tansiyonunu takip eder. Hasta işlem sonrası ilaçların etkisiyle ağızda yapılmış olan diş işlemini, ağrıları, hoşlanmadığı sesleri hatırlamaz. Böylelikle psikolojik travmaya da maruz kalmış olmaz. Bu durum hastaların daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini kolaylaştırır. Nitroz oksit, solunmaya başlandığı zaman hastaların korku ve panikleri ortadan kalkar. Paniği kısa bir zaman içinde rahatlamaya dönüştürür. Nitroz oksit kesildikten yaklaşık olarak 3 ila 5 dakika içerisinde hastalar günlük yaşamlarına geri dönebilir.

Nitroz Oksit Nedir?

Nitroz oksit solunduğu zaman korkuları, endişeleri ortadan kaldırmakta olan ve kişileri rahatlatan bir gazdır. ABD ve Avrupa da başta diş hekimliği olarak, birden fazla alanda uzun yıllardır kullanılmakta olan bir yöntemdir.

Nitroz Oksit Güvenli Mi?

Nitroz oksitin yetişkinlerde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Kullandıktan kısa bir süre sonra vücuttan uzaklaşır.

Bilinçli Sedasyon Güvenli Mi?

Hem çocuklarda hem de erişkinlerde son derece güvenli olarak kullanılır. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Sedasyon işlemi erişkinlerde damar içi olarak uygulanır. Doz ayarlaması ise hastaların kilosuna göre yapılır. Çocuklarda da oral (şurup), intrazanal (burundan) ya da rektal (makattan) olarak uygulanabilir. Diş tedavisinin süresine göre ek dozlar da kolay bir şekilde verilebilir. Tek seansta da birden fazla diş tedavisi yapılması mümkündür. İşlem bitiminden yaklaşık yarım saat sonra hastalar evlerine gidebilecek hale gelir.

Araba kullanmaması, güç isteyecek işlerden uzak durması ve dinlenmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda diş doktoru randevusuna da hastanın bir yakını ile gelmesi önerilir. Uygun olan hastalara yapılmakta olan bilinçli sedasyonun hastalara ve doktora sağlamış olduğu yararlar düşünüldüğü zaman, harcanmış olan emeğin ve zamanın buna değer olduğu görülür.

Bilinçli Sedasyon ile Neler Sağlanmaktadır?

Hasta açısında güvenli ve rahat bir ortam sağlar. Hastaların korku hissinin gitmesine yardım ederek, anksiyeteyi yok eder. Ağrı eşiğini yükseltip, ağrının hissedilmemesini sağlar. Diş doktoru stresinin yok edilmesi ve istenmeyen reflesklerin önlenmesi ile beraber doktor açısından son derece rahat bir çalışma ortamı oluşmuş olur. Korkuya eğilimli olan çocukların hafızalarında derin izler bırakacak olan psikolojik travmalar engellenir. Bazı yüksek tansiyonlu hastalarda ve kalp hastalarında lokal anestezi ortamı daha rahat tolere edilebilir. Böylelikle diş problemleri de stressiz ve ağrısız bir şekilde çözülmüş olur.