Diş Beyazlatmak Sağlıklı mı?

Diş Beyazlatmak Sağlıklı mı?

Dişler insanları yalnızca yiyecekleri çiğnemelerine ve rahatlıkla konuşmalarına yardımcı olmuyor. Bununla beraber ağız ve çene yapısının korunarak çok daha güzel bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Dişler ilk başlarda kendi doğal beyaza yakın renginde oluyor. Ancak başta beyaz olan dişlerde zamanla sigara, şekerli ve asitli yiyecek ya da içecekler gibi pek çok farklı etkenden ötürü sararmalar meydana geliyor. İlk başlarda insanlar bu sararmaları çok fazla önemsemiyor olsa da ilerleyen dönemlerde dişlerin görünümlerinde ciddi değişimler kendini gösterebiliyor. Diş beyazlatma ise dişlerinin renginin istenilen beyazlığa ulaşması adına yapılmakta olan uygulamaların genel ismidir.

Geçmiş dönemlerde diş beyazlatma çalışmaları çok az kişi ve sağlık kurumu tarafından yapılmaktaydı. Bundan dolayı da insanların bir kısmı ne kadar istemiş olurlarsa olsunlar, arzu ettikleri sonuçlara erişemiyorlardı. Ancak gelişen teknoloji ile beraber diş beyazlatmak daha öncesinde olmadığı kadar kolay bir hale geldi. Öyle ki günümüzde isteyen herkes dişlerinin istemiş olduğu gibi beyazlaması adına gerekli olan işlemleri yerine getirerek beyazlatma tedavisini yaptırabiliyorlar. Ancak birçok konuda olduğu gibi diş beyazlatma konusunda da insanların dikkat etmeleri gereken bazı konular bulunuyor. Bunların üzerinde dikkatli bir şekilde durulmaması sonrasında insanlar dişlerini beyazlatmak isterken farklı sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Her ne kadar diş beyazlatma konusunda oldukça farklı çalışmalar yapılmaya başlanmış olsa da doğru ürünlerin kullanılmaması sonrasında dişlerde çok daha ciddi sorunlar kendini gösterebiliyor. Uygulamanın yapılışı sırasında kullanılacak olan malzemelerin komşu dokulara sızmış olduğu anlarda gerekli olan süreden çok daha fazla kullanılması, dişlerin direnç seviyesinin az olması gibi durumlar karşısında diş beyazlatma çalışmaları sonrasında hassasiyet sorunu ortaya çıkabiliyor. Bunlarla beraber tatlı ekşi besinler ya da sıcak soğuk hassasiyeti de yine işlemler sonrasında görülebilen durumlar arasında yer alıyor. Doktorların büyük bir kısmı ise böylesi sorunların ortaya çıkmasını engellemek adına beyazlatma işleminin yapılmasından sonra dişlere koruyucu jel sürmeyi tercih ediyorlar. Doğru şekilde jelin kullanılması ile beraber işlemin yapılmasının sonrasında hassasiyet oluşumu gibi sorunların başarılı bir şekilde önüne geçiliyor.

İnsanların diş beyazlatma konusunda uzman olan kişiler ile çalışması, işlemlerin sağlıklı şekilde sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Özellikle son dönemlere bakıldığı zaman ise pek çok kişi direkt olarak eczanelerden almakta oldukları ürünler ile dişlerini beyazlatabileceklerini düşünüyorlar. Cilalar, diş macunları, kalemler ve bantlar az oranlarda beyazlatıcı etki gösteren düşük konsantrasyondaki beyazlatıcı ürünler olduğu için kişilerin bu ürünler ile arzu ettikleri etkiye ulaşmaları daha zor olabiliyor. Bununla beraber dişlerin beyazlatılması adına konusunda yeterli oranda araştırmaların yapılmadığı isimler tarafından üretilen ürünlerin dişlerde kullanılması beyazlatma etkisinden ziyade diş etlerinin ve mine bölgesinin zarar görmesine neden olabiliyor. Bunun sonucunda ise ortaya geri dönülmesi zor sonuçlar çıkıyor.