Diş Çekimi

Diş Çekimi

Anestezi altında diş koltuğuna oturmak bazı insanlar için çok korkutucu olmaktadır. Fakat göründüğü kadar korkunç değildir. Diş çekimi az komplikasyonu ve minimal ağrı ile sık görülen bir cerrahidir. Çeşitli diş kaygıları nedeniyle bir dişin çekilmesi gerekebilir. Aynı zamanda ileri diş eti iltihabı olarak da bilinen periodontal hastalık diş etinden başka bir dişe tutunan kemiklere neden olabilir. Bu olduğunda, daha fazla kirlenmeyi önlemek için diş çıkarılmalıdır.

Diş Çekimi

Diş çekimi diş etlerinden çıkarılan bir eylemdir. Diş çekimi işlemi genellikle sorunlu olan ve onarılamayan dişlere yapılır. Diş çekimi işlemi diş hekimi tarafından yapılır, başlangıçta hastaya anestezi ve genellikle lokal anestezi yapılır. Dişler diş etleri tarafından temizlenmezse ameliyat olmadan ekstraksiyon yapılabilir. Dişin tacı, kendisine bitişik dişleri sıkıştıran kırılmış veya eğimli büyüme nedeniyle görünmüyorsa, dişlerin cerrahi olarak çıkarılması gereklidir.

Diş Endikasyonlar

Genellikle çekilmesi gereken diş sağlığı durumları bulunur. Bu durumlar arasında artık onarılamayacak boşluklar, diş eti bakımı veya diş apsesi gibi enfeksiyonlarla birlikte diş bakımı gereklidir. Dişlerin konumu normal değildir, birikir, dengesiz veya dolaştırılabilir ve yanak dokusunda hasara neden olabilir. Ciddi yaralanmalar nedeniyle dişler zarar görmüştür. Dokuda bulunan dişler, örneğin çene kemiğinin kırılmış bir kemiğinin varlığı gibi normal değildir. Belirli şartları olan hastalar, dişlerini çektirmeden önce dikkatli olmalıdırlar. Referans yapılan terimler şunlardır. İhraç edilecek dişler radyoterapi bölgesindedir. Kötü huylu tümörlerin ağının yakınında alınacak dişler. Bu koşullarda dişlerin çıkarılması, tümörün yayılma riskini artırabilir.

Aralıklı Çekim

Bisfosfonatlar, kortikosteroidler ve kemoterapi ilaçları gibi immünosupresanlar ile tedavi olmuştur. Diyabet, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, lenfoma, kan kanseri, yüksek tansiyon, kalp ritmi bozuklukları ve beyindeki kan damarı hasarı bulunur. Dişleriniz çekilmeden önce ateşiniz, mide bulantınız veya kusmanız varsa doktor, dişleri sonradan çıkarma prosedürünü planlayacaktır. Doktor geçmişinizde tüketilen ilaçları soracaktır. Eğer aspirin gibi kanı inceltici ilaçlar alıyorsanız, doktorunuz hastadan geçici olarak kullanmamasını isteyecektir, böylece diş çıkarıldıktan sonra kanama olmaz. Doktor ayrıca hastadan diş radyolojik muayenesinden geçmesini isteyecektir. Unutmayın, dişler çekilmeden önce sigara içmemelisiniz.

Anestezi Sistemi

Doktor hastanın durumunun diş çekimi için hazır olduğundan emin olacaktır. Hasta enfekte olmuşsa, bağışıklık sistemi zayıfsa veya dişlerin çıkarılması prosedürünün uzun sürmesi muhtemel ise hasta, diş çıkarılmasından kısa bir süre önce antibiyotik kullanacaktır. Hasta prosedürden önce endişeleniyorsa, doktor baskı yapıyor olabilir. Birden fazla diş çıkarılırsa veya takma diş oluşursa, doktor genel işlem sırasında hastanın uyuyabilmesi için genel anestezi verebilir. Diş çekimi basitçe veya ameliyatla yapılabilir. Çıkarılacak dişin tacı görülebiliyorsa basit dişlerin bağlantısını kesmelisiniz. Diş hekimi, çıkarılacak dişin etrafına sinir enjeksiyonuyla lokal anestezi verecektir. Eğer anestezi ağrıyı azaltmıyorsa, anestezik jel 1-2 dakika da iyileştirebilir. Anestezinin etkisi kendini hasta hissetmemesine neden olmakta, fakat hala baskı yapıyormuş gibi hissettirebilir.