Diş Çürümelerinin Başlıca Sebepleri

Diş Çürümelerinin Başlıca Sebepleri

Diş çürümeleri hemen hepimizin yaşadığı başlıca diş sorunlarından biridir. Bu durum küçük yaştaki çocuklarda görülebildiği gibi ilerleyen yaşlarda da görülmektedir. Bunun için önlem almaktan başka bir yol yoktur. Sonrasında yapılan müdahaleler ile diş çürüklerinden kurtulabilir fakat sonrasında tekrar oluşmaması için yine dişlere iyi bakmak gerekir. Dişinizde çürüme olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun belirtileri içinde dişlerde hassasiyet sıcak ya da soğuk bir içecek ile dişlerin sızlaması ya da durduk anda oluşan ağrılar dişinizde çürümelerin olmaya başladığının bir habercisidir. Çürümeyi erkenden teşhis edip önlemini alabilmek için düzenli olarak diş bakımı yaptırmak kesinlikle çok önemlidir. Çürümeler daha çok dişlerin kökünde görünüyor olsa da aslında ilk olarak yüzeyde başlar ve zamanla derine iner. Bizler bunu geç fark ettiğimiz için çürümenin diş kökünde olduğunu sanabiliriz. Diş doktoruna düzenli olarak giderseniz çürümenin erken zamanda oluşumunun önüne geçebilir ve önlem alabilirsiniz.

Diş Çürümesine Karşı Önleminizi Alın

Diş çürümeleri erken yaşlarda da çocukların tatlılara olan düşkünlükleri ile görülebilir. Fakat bu yaşlarda çürüme diş çekilmesi ile sonuçlansa da yerine yenisi geleceği için çok fazla sorun olmayabilir. Fakat ilerleyen yaşlardaki çürümelerde diş çekilmesi en son başvurulan yöntem olacak ve yerine yenisi gelmeyeceği için de kötü bir görünüme neden olacaktır. Kaybolan dişler için de tabi ki yeni tedavi yöntemleri olsa da asıl dişinizi kaybetmeniz olumsuz bir durumdur. Dişlerinizde çürüme olmasını istemiyorsanız bazı önlemler almalısınız. Sizlere bu konuda yardımcı olacak birkaç bilgi vermemiz gerekirse öncelikle diş temizliğine kesinlikle özen göstermeniz gerekiyor.

Doğru Fırça Kullanımının Önemi

Diş fırçalarının görevi bu anlamda oldukça büyüktür. Çünkü doğru fırçayı kullanmazsanız istediğiniz sonucu alamazsınız. Bunun yanı sıra diş fırçalarının ulaşamadığı yerler de olmaktadır. Bunlar için de diş ipi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Tabi ki yiyip içtiklerinize de dikkat etmeli tatlı tüketimini azaltmalı sigara kahve gibi şeylerden uzak durmaya çalışmalı ve dişlerinizi düzenli olarak fırçalamayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Dişlerinizde çürüme oluştuysa mutlaka ağrı yapacaktır. Kesinlikle hemen çektirmeyi düşünmemeli ve doktorunuza danışarak en etkili tedavi yöntemini kullanmalısınız. Dişlerde oluşan çürümelere karşı öncesinde ve sonrasında yapılacak müdahaleler ile bu sorundan kurtulmanız mümkündür.