Diş Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanların yaşamakta oldukları en büyük diş problemlerinden biri hiç şüphesiz ki diş eksikliği. Birbirinden farklı nedenlerden ötürü dişlerin kaybedilmesinden dolayı pek çok kişi estetik problemlerin yanı sıra çiğneme problemleri ile de karşı karşıya kalıyor. Tüm bu sorunların ortadan başarılı bir şekilde kaldırılması adına ise eksik olan dişlerin yerine implant ya da diş köprüsü uygulamalarından birisi yapılır. Dişlerin çekilmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesi;  protez ya da dolgu yapılamayacak oranda kayıp yaşanmasıdır. Bununla beraber akut enfeksiyondan ötürü kanal tedavisinin yapılamadığı durumlarda da dişlerin dikkatli bir şekilde çekilmesi gerekir.

Dişlerin var olan çene kemiği desteklerini ciddi oranlarda kaybettikleri diş eti hastalıkları, travma ya da çocukluk döneminden dolayı ağızda sadece köklerin kalması, ortodonti tedavisi, üst çene bölgesinde sinüs iltihabına neden olan sinüs boşlukları ile dişlerin bağlantılı olması, enfeksiyon gibi pek çok farklı sebepten ötürü kişilerin ağızlarındaki bir ya da birden fazla dişin çekilmesi gerekebilir. Düşünülenin aksine diş eksikliğine neden olan diş çekimi ne doktorların ne de hastaların istemiş oldukları bir durumdur. Genel itibari ile tüm çözümlerin üzerinde dikkatli bir şekilde durulduktan sonra eğer ki başka bir çözüm yolu bulunamıyorsa, dişin çevresine çok fazla zarar vermesinin engellenmesi adına çekim işlemi yapılır. Bazı kişiler bu çekim işlemi sonrasında dişin bulunduğu bölgenin boş kalmasından sorun yaşamayabilirler.

Ön ya da azı dişlerin çekilmesi sonrasında oluşacak diş eksikliği sorununu gidermek ise pek çok kişinin en fazla üzerinde durduğu konulardan bir tanesi olarak biliniyor. Gerekli olan araştırmaların yapılmasından sonra elde edilecek detaylar ile beraber en iyi tedavinin nasıl olacağı ile alakalı çalışmalar çok daha net bir şekilde yapılmış oluyor. Herhangi bir sebepten ötürü dişin çekilmesinden sonra bu bölgede diş olmadığı zaman, çenenin kapanması sonrasında çenede bulunan diş boşluğa doğru uzamaya başlayacaktır. Çekim boşluğunun önünde ve arkasında yer almakta olan dişler de yine eksikliğin bulunduğu bölgeye doğru devrilmeye başlar. Dişin çekilmesinden sonraki bir sene içerisinde gerçekleşmeye başlayan diş hareketlerinden sonra bu bölgeye gerçekleştirilmek istenilen implant ya da köprü için de sorunlar ortaya çıkabilir.

Bunların olmasının engellenmesi adına ise diş eksikliği oluştuktan sonra mümkün olan en kısa zaman içinde diğer dişleri etkilenmesine izin verilmeden hangi tedavinin yapılmak istendiğine karar verilmeli ve buna göre de uygulama yapılmaya başlanmalıdır. Eğer ki diş eksikliğinin olduğu alanda yeterli sayıda kemik bulunuyorsa, bu bölge için implant en etkili tedavi yöntemleri arasında kendine yer buluyor. Gerçekleştirilen implant uygulaması ile beraber çekilmiş olan dişin arka ve ön kısmındaki dişleri üzerinde herhangi işlem yapılması gerekmeden yalnızca çekimin yapıldığı bölgedeki çene kemiğinin içine silindirik vida yerleştirilmesi ve çekim boşluğu kapatılarak implant uygulaması gerçekleştirilmiş olur.

Oluşan çoklu diş eksikliği içinse farklı tedavi planları arasından seçim yapmak mümkün olabiliyor. Hastanın istekleri ve doktorun yaklaşımına göre implantın yanı sıra protezlerden de faydalanılabilir. Ancak total protezler pek çok kişinin kullanımı bakımından zorlandığı tedavilerden bir tanesi olarak biliniyor. Çünkü ağız bölgesinde hiç diş olmadığı zaman protezin ağızda rahatlıkla tutulması adına dayanak ya da destek bulunmuyor. Çiğneme esnasında ise ortaya çıkan kuvvet protezin hareket etmesine neden olur. Bu noktada ise devreye implant girer. Ağız bölgesinde belirli noktalara yerleştirilecek olan implantlar ile beraber protezler sabit bir hale gelerek kişilerin zorlanmamasına yardımcı olur.