0850 595 08 33
0532 636 88 33
Büyükdere Cad. No:91 Kent Apt. Kat:2 Mecidiyeköy İST
info@dentaturk.com
Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji) Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)
Anasayfa - Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji) Anasayfa - Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)
Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

Diş eti hastalıkları (periodontoloji) dişi değil de dişi çevrelemekte olan ve destekleyen dokuları etkileyen bir çeşit enfeksiyon hastalığı olarak bilinir. Hiç çürük olmayan dişlerde bile bu hastalık sebebiyle diş kaybı yaşanabilir. Diş eti hastalıkları bir ya da birden fazla dişi etkileyen, çocuklarda, büyüme çağındaki kişilerde, erişkinlerde ve yaşlılarda görülebilen en yaygın kronik hastalıklardan biridir.

Genel olarak ağrısız seyrettiğinden belirtileri zor fark edilir. Bu sebeple çoğu durumda hekime geç gidilir. Periodontal hastalıkların tipi de periodontal tedavilerin başarısını etkiler. Birden fazla periodontal hastalık tipi bulunur. Bunlardan en sık görülenleri ise gingivitis, kronik periodontitis, agresif periodontitis ve diş eti apsesi ve periodontal apselerdir.

Gingivitis Nedir? 

Gingivitis, periodontal hastalıkların en hafif seyretmekte olan şeklidir. En önemli sebebi ise mikrobiyal dental plaklardır. Diş etlerinde oluşan kırmızı renk, parlaklık, ödem, fırçalama esnasında ya da kendiliğinden kanama ve ağız kokusuyla fark edilmektedir. Bu dönemlerde ağrı hiç hissedilmez veya çok az hissedilir. Gingiviti tedavisi doğru ağız bakımı ile tam olarak giderilebilir. Aynı zamanda diş etine batmış olan cisimler de diş etinde akut ağrı ve apseler meydana getirebilir.

Kronik Periodontitis Nedir?

Kronik periodontitis en sık görülmekte olan periodontitis tipidir. Erişkin olan bireylerin çoğunluğunda görülür. Çok yavaş bir şekilde ilerler, belirtileri geç ve zor fark edilir. Birçok kişi de ise normal zannedilip, çok önemsenmez. Bu sebeple bazı durumlarda tedaviye geç kalınmış olunur. Dişi çevrelemekte olan destek dokuların enfeksiyonu ve yıkımı olarak da bilinir. Diş eti, diş etini dişe bağlamakta olan ve diş kökünü diş kemiğine bağlayan lifler ve diş kemiği de eriyip, cepler meydana gelir. Belirtileri de; morumsu veya koyu kırmızı diş eti rengi, diş eti çekilmesi, dişlerde uzama, aralanma, döneme, fonksiyon bozuklukları, dişlerin arasına yiyecek artıklarının dolması, apselerin oluşması, ağız kokusudur.

Agresif Periodontitis Nedir?

Agresif periodontitis, daha az sıklıkla fakat daha şiddetli şekilde ve genç kişilerde görülen tiptir. Bu durum kalıtsal olabilir. Kişiler sistemik olarak sağlıklıdır. İki tipi bulunur. Bunlar; yerel ve yaygındır. Yerel tipte diş etiyle ilgili klinik belirtileri az, fakat cep derinliği ve kemik yıkımı ilerlemiştir. Yaygın tipte ise hem klinik belirtileri fark edilebilir, hem de kemik kaybı daha fazla dişi etkiler. Tedavisi zor ve karmaşıktır.

Diş Eti Apsesi ve Periodontal Apseler Nelerdir?

Diş etine batmış olan yabancı maddeler diş etlerinde apse oluşturur. İlgili olan bölgede kırmızı renk, şişme ve hassasiyet olur. İleri kemik erimesi bulunan ve tedavi edilmemiş olan vakalarda periodontal cep içerisinde olan bakterilerin artmasıyla derin dokuları etkilemiş olan periodontal apseler oluşur. Şişlik, kırmızı mor renk oluşumu, ağrı, kanamalar, cerahat akışı gibi belirtiler verir.


Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)
Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

Periodontal rahatsızlıklar dişeti ve dişleri desteklemekte olan dokularda oluşan iltihaplı rahatsızlıklar olarak ifade edilir. Özellikle erişkinlerin yaklaşık olarak %70’inde periodontal rahatsızlık görülmekte olan diş kaybının nedeni periodontaldir. Diş eti hastalıkları genel olarak erken teşhisle yapılacak, uygulanacak olan tedavi ile oldukça kolay ve başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Diş Eti Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti rahatsızlıkları ve tedavisi periodontoloji bölümünde diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Genel olarak doğal olan dişlerin korunması, dişlerle çiğnemenin rahatça yapılabilmesi ve çok daha iyi bir sindirim sağlanabilmesine de katkı sağlayan periodontoloji bölümü diş eti rahatsızlıkları için çeşitli tedavi yöntemleri uygulamaktadır.

  • Diş eti rahatsızlıkları belirtileri:
  • Diş fırçalama esnasında diş etinde oluşan kanama,
  • Diş etlerinin şiş, kırmızı ve hassas olması,
  • Diş etlerinde görülen çekilme, dişlerden uzaklaşma,
  • Dişlerde ya da diş etlerinde görülebilen iltihap şeklinde akıntı,
  • Dişlerde görülen ve gitgide artan aralıklar ve sallanma,
  • Isırma esnasında alt ile üst dişlerdeki ilişkilerin değişmesi, bozulması,
  • Sürekli yaşanan ağız kokuları

Periodontoloji bölümüne bu şikâyetlerle başvuru yapan hastalar dışında her hangi bir belirti olmadan da diş eti rahatsızlıkları ortaya çıkabilmekte ve belirti göstermediği için de diş eti rahatsızlıkları ileri safhalarda karşımıza çıkabilmektedir.

Diş Eti Rahatsızlıkları Tedavisi:

Diş eti rahatsızlıkları için yapılacak olan erken teşhis ile çok kolay ve hızlı bir şekilde sonuçlanabilmektedir. Erken dönemde teşhis edilen diş eti rahatsızlıkları için plak veya diş taşı uzaklaştırması ile düzgün bir kök yüzeyinin sağlanması ile gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama diş etinde oluşan iltihaba sebep olmuş bakterilerin uzaklaştırılması işlemi ile yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi genel olarak diş etinin dişlerle eski adaptasyonun sağlanması ya da diş etinin büzülmesi sureti ile gerçekleştirilmektedir.  Ancak diş eti rahatsızlıkları ileri safhalarda olduğunda periodontoloji bölümündeki diş hekimleri tarafından gerçekleştirilecek olan tedavi cerrahi yöntemlerle de yapılabilmektedir. Bu tedavinin yapılmasındaki amaç ise dişleri çevrelemekte olan derin periodontal ceplerde oluşan diş taşını temizleyerek, cebin büzülmesini sağlayıp eliminasyonu ile çok düzgün bir kök yüzeyi sağlamaya ve dolayısı ile de oldukça kolay bir diş temizliği oluşturabilmek için yapılmaktadır.