Diş İmplantı Nedir?

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı nedir sorusu için kısaca verilecek en iyi cevap çekilmiş olmasından kaynaklanan, eksik olan dişlerin yerine titanyumdan yapılan bir diş kökünün yerleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Günümüzde her alanda görülen değişim ve gelişim diş için de görülebilmektedir. Çok eski zamanlarda çekilen dişler yerine diş ekme işleminin gerçekleşmesi hayal bile değilken günümüz şartlarında çeşitli alternatiflerin bulunması ve bu alternatiflerin en iyisi diş implantı olmuştur. Hem estetik açıdan hem de doğal dişlere en yakın olması bakımından diş implantı en iyi seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş implantı yabancı kökenli bir kelime olmasına rağmen halk arasında çok bilinen ve oldukça popüler olan bir kavram olarak kullanılmaktadır. En basit ifadesi ile yapay olan dişlerin çene kemiğine yerleştirilmesi sonucunda doğal dişlerin görevini yapmasını sağlamak olarak açıklanabilir. Günümüzde en popüler alternatif olarak kullanılan diş implantı en konforlu en sağlam en doğal bir dişe sahip olmak açısından da fazlaca rahatlık sağlamaktadır.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Diş implantı nasıl yapılır? Sorusu oldukça merak konusudur. İnsan vücudu ile en uyumlu olan diş implantı porselen veya zirkonyum alternatifleri ile küçük titanyum vida ile üstüne gelmekte olan abutment birleşmesi ile bir kron oluşturularak tedavi uygulanmaktadır. Söz konusu olan titanyum vidanın görevi doğal diş köklerinin görevini üstlenmesi amacı ile çene kemiği ile en büyük uyumu gösteren bir diş kökü olarak kullanılmaktadır.

Diş implantı tedavisi klinikte, lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Cerrahi operasyona karşı korku yaşayan hastalar için de sedasyon ve lokal anestezi kullanılmak şartı ile diş implantı uygulamasına başlanmaktadır. Anestezi sonrasında cerrahi operasyona diş etinin açılması sonrasında çene kemiğinin dışa çıkarılma işlemi ile devam edilmektedir. Dışa çıkan çene kemiğine de küçük çapta rehber delikleri açılmakta ve rehber deliklerin yavaş yavaş genişletilmesi sağlanmaktadır. Çene kemiğinde rehber deliklerin aşamalı olarak genişletme işleminden sonra diş implantı yerleştirilecek forma uygun bir şekle getirilir. Daha sonra ise çene kemiğinde oluşturulan boşluğa diş implantı vidalanmak sureti ile yerleştirilme işlemi gerçekleştirilir. Diş implant vidasının yerleştirilmesi sonrasında ise bölgede gerekli olan implant kemikleşmesinin oluşması için yani iyileşmenin görülebilmesi için koruyucu olarak kapak vida yerleştirme işlemi yapılır ve sonrasında da birkaç ay bekleme süreci başlar.