Diş Kaplama Sonrası Süreç

Diş Kaplama Sonrası Süreç

Dişler vücudun en dikkat çekici ve önemli parçalarından biridir. Diş temizliğine ve bakımına gerekli özen gösterilmezse dişlerde bazı problemler oluşur ve bunların tedavi edilmeye, onarılmaya ihtiyacı vardır. Dişte oluşan çürüklerden sonra dişi eski işlevine yerine getirmek için uygulanan yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri kaplamadır. Diş kaplaması neden ve nasıl yapılır? Kişi için diş kaplaması sonrası süreç nasıl ilerler gibi pek çok soru mevcuttur. Ağız içine eklenecek ve kişide farklılık hissi yaratacak kaplamaya uyum sürecinin iyi bilinmesi hasta için çok önemlidir.

​​​​​Diş Kaplaması Neden ve Nasıl yapılır?

Diş kaplaması, çürük dişler artık kurtarılamayacak haldeyse dişi çekmemek ve eski işlevini gerçekleştirmesini sağlamak için dişin özel bir madde ile kaplanmasıyla yapılır. Önce dişe kanal tedavi işlemi uygulanıp ardından dişin ölçüleri alınır. Ardından ağza bir kalıp yerleştirilir. Bir süre bu kalıpla yaşandıktan sonra kaplama işlemi gerçekleştirilir.

Diş Kaplamasından Sonrasında Bakım

Diş kaplaması tamamlandıktan sonra yapılacak özel bir uygulama yoktur. Normal dişler için tavsiye edilen şeyler bunlar için de geçerlidir. Ancak kaplama dişlere ekstra bir özen gerekmez mi? Tabi ki hassasiyetle yaklaşılması gerekir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk tüketiminden uzak durulmalıdır. Günde 2 kez diş fırçalanmalı ve gerekli zamanlarda diş ipi kullanılmalıdır. Gargara ve ağız duşu kullanımı da önerilmektedir. Bunların uygulanması neyi sağlar? Kaplama sonrası bunlara dikkat edilmesi kaplamanın ömrünü uzatacaktır.

Diş Kaplaması Sonrasında Yaşanabilecekler

Diş kaplaması yapıldıktan sonra ağızda bir yabancılık hissedilmesi çok normaldir. Basit bir dolgu işleminden sonra dahi ağızda oluşan fazlalık hissi, dilin sürekli orayı yoklamasına sebep olur. Bunlar ilk başta normaldir ancak bu büyüklük hissi 3 haftaya kadar geçmezse veya yükseklik hissi 2 güne kadar geçmez ve yemek yerken takılma, çarpma gibi problemler yaratırsa, bunların diş hekimiyle görüşülmesi gerekir.

Peki, bunların çözümü var mıdır? Yapılacak ufak bir aşındırma işlemiyle bu problem çözülecektir. Ayrıca ağızdaki yumuşak dokular olan yanak dokuları, uzun süre boş kalmış olan diş alanlarına doğru büyümüş olabilir. Kaplama yapılan sonra buraları yemek yerken fark etmeden ısırma gerçekleşebilir. Eğer bu çok ciddi bir problem yaratıyorsa protez kenarları özel bir işlemle düzeltilebilir. Son olarak protezlerin insan yapımı olduğunun unutulmaması gerekir. Fazlaca ağız kokusu ve diş etlerinin kanaması, morarması gibi şeyler söz konusu ise ağız bakımının doğru yapılmadığı ve protezin diş etlerine aşırı baskı yapacak yanlış bir biçimde yapıldığı ihtimalleri akla gelebilir. Çünkü diş etlerinde oluşan fazla baskı, oradaki kan dolaşımını olumsuz etkileyeceğinden morarmalara ve kanamalara sebep olur. Böyle durumlarda hekimle tekrar görüşüp protez düzeltilmesi gerekir.