Diş Kaplamaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş Kaplamaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birçok kişi diş çürükleri hatta kayıpları yaşamıştır. Bu kayılar nedeniyle ağızda hoş olmayan görüntüler oluşabilir. Dişlerinizin şekli ve yapısı bozulmuş olabilir. Bu gibi durumlarda hastanın isteği üzerine diş kaplaması yapılmaktadır. Diş kaplaması tamamen dişin estetik durması için yapılmaktadır. Diş kaplamaları hakkında bilinmesi gerekenler aslında kaplamanın estetik durmasının yanında dişin ömrünü de uzatmasıdır. Diş kaplaması sayesinde hem güzel bir görüntü hem de uzun ömürlü bir dişe sahip olmanız mümkündür.

Diş Kaplamasını Ortodonti mi Yapar Diş Hekimi mi?

Bu sizin dişinize göre değişim göstermektedir. Eğer dişinizde çok fazla şekil bozuklukları varsa ve bu bozukluklar kaplamanın doğru bir şekilde yapılmasını engelliyorsa öncelikli olarak ortodonti tedavisi almanız gerekebilir. Fakat dişleriniz düzenliyse ve herhangi bir şekil bozukluğunuz yoksa diş estetiği ile de kolayca yapılabilmektedir. Bu tedavinin kim tarafından yapılacağını doktorunuz dişleriniz muayene ettikten sonra vermelidir.

Diş Kaplaması Yaptırdıktan Sonra Diğer Dişler İle Renk Farkı Oluşur mu?

En çok merak edilen konulardan birisi de dişler arasında renk farkı oluşup oluşmayacağıdır. Çünkü dişlerimiz kemiklerimizin yapısıyla aynıdır. Yani kişiden kişiye değişim göstermektedir ve hiçbir zaman bembeyaz değildir. Fakat yapılan kaplamanın rengi beyazdır. Bu nedenle arada oluşan ton farklı nasıl giderilir. Kaplama beyaz olarak yapılır ve dişinize takılır. İlk olarak arada çok fazla ton farkı olur çünkü kaplamanın porseleni standart renktedir. Fakat kaplama işlemi bittikten sonra lazer ışını yardımı ile kaplamanın rengi sizin dişinizin rengi ile aynı olacak seviyeye kadar beklenir. Kaplamanın üretilmiş olduğu porselenin yapısı da bu renk değişimlerine uygundur.

Kaplama Hangi Dişler İçin Yapılabilir?

Kaplama birçok diş için yapılabilmektedir. Özellikle aşırı aşınma olan ve kırık dişlerde kırık olan bölge tamir edilerek ve ihtiyaç olursa kanal tedavisi yapılarak kaplamanın üzerine yapılması sağlanır. Bu sayede daha güzel bir görünüm elde edilmektedir. Sadece dişin yüzeyinde olan aşınmalar için de kaplama yapılabilmektedir. Önce aşınmanın olduğu yere jel sürülür. Bu jel aşınmış olan dişin daha fazla zarar görmesine engel olacaktır. Ardından kaplama yapılır ve diğer dişlere uygun olan ton ayarlanır. Kaplama yapılan dişlerde soğuk veya sıcak yiyeceklerin tüketilmesi daha da kolay olmaktadır. Çünkü kaplama sayesinde diş sıcak veya soğuk yiyeceklerle direk olarak temas etmez. Fakat kaplama yaptırdıktan sonra dişte oluşan hassasiyet artmışsa diş hekiminize bu durumdan bahsetmenizde yarar vardır.