Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Dişler oldukça sağlam yapıda olsa da insanların ağız ve diş sağlıklarına dikkat etmemeleri sonrasında belirli bir zaman geçtikten sonra ne yazık ki birbirinden farklı sorunlar kendini göstermeye başlamış olacaktır. Bu sorunların üzerinde durulmaması sonrasında ise ne yazık ki çok daha kötü sorunlar kendini gösterecektir. Ağızdaki dişlerin kaybedilmesi yalnızca bir şeyler yenilip içilirken zorlanılması anlamına gelmeyecektir. Bununla beraber sindirim problemleri ve ağız yapısında farklı sorunların oluşmasına da sebep olacaktır. Dolayısıyla pek çok kişi artık dişlerinde yaşamakta oldukları bu sorunlardan sonra ağızlarındaki işlevselliği en etkili seviyelerde sürdürmek adına diş protez çeşitleri konusunda araştırmalar yapıyorlar.

Birçok kişi diş protezi çeşitleri ile alakalı araştırmalar yaparken önceliği en az bakım isteyen çeşitten yana yapmak istiyor. Fakat tam tersi diş doktoruna düzenli olarak gitmek ve protezlerin bakımını yapmak; protezlerin ömrünü uzatmış olacak, bununla beraber ağız sağlığının korunmasını da sağlamış olacaktır.

Sabit Protezler

Genel olarak diş protezi denildiği zaman insanların akıllarına öncelikli olarak sabit protezler geliyor. Bu protez çeşidi tek dişin kaplanması şeklinde yani tek kron başta olmak üzere eksik dişlerin yanında yer alan dişler ile beraber kaplanması olarak tanımlanan köprü ve implant üstü protezler olmak üzere üç alt kategoriye ayrılır. Yapılacak olan sabit protezler dişten ancak doktor tarafından çıkartılabileceği için kullanımları oldukça rahattır.

Hareketli Protezler

Hareketli protezler de yine diş protezleri içerisinde kendine yer bulan bir protez çeşididir. Ağzında hiç diş olmayan kişiler için total protezler, kısmen dişsiz olan ağızlarda kroşe isimli dişlerin üzerine gelecek tırnaklar ya da kancalar ile kullanılan parsiyel protezler ve yine kısmen dişsiz olan ağızlara uygulanmakta olan ve kancası bulunmayan metal destekli protezler olan hassas tutuculu protezler ise hareketli protez başlığı altında kendine yer bulmaktadır.

İmplant Üstü Protezler

İmplant üstü protezler de yine protez çeşitleri içerisinde hastalara sunula diğer bir çeşittir. Bu protez çeşidi sabit yani bir yahut birden çok dişe uygulanmakta olan protez kronlar ve hareketli yani tamamen dişsiz ağızlara uygulanmakta olan total tarzı protezler olarak hazırlanır. Böylece insanlar kendi ağız ve diş yapısına en uygun protez türünün rahatlıkla seçebilirler.