Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Birçok uzman tarafından, vücut sağlığının ağızdan başladığı kabul edilmektedir. Sağlıklı beslenme de ancak sağlıklı ağız yapısı ile gerçekleşebilir. Toplumumuzdaki yanlış bir kanı ise, sadece diş fırçalamanın ağız sağlının korunmasında yeterli olacağıdır. Kuralına uygun ve düzenli diş fırçalama sonucunda dahi, diş taşları oluşmakta ve ağız sağlığını tehdit etmektedir. Hem kötü bir görünüme neden olan, hem de ağız içerisinde birçok sorunun başlangıcı olarak kabul edilen diş taşlarından mutlaka kurtulmak gerekmektedir. Bu nedenle profesyonel bir diş taşı temizliği çok önem arz etmektedir.

Diş Taşı Nedir? Nasıl Oluşur? 

Diş taşı, genel adı ile tartar aslında bakteri plakların sertleşmesine denmektedir. Diş taşlarının en önemli oluşum nedeni, dişlerin yeterince temizlenmemesidir. Diş aralarında ve diplerinde bulunan bakteriler (besinlerden geçen), tükürükteki fosfat ve kalsiyum iyonunun teması ile sertleşmeye başlayarak, diş taşlarını oluşturur. Diş taşları, tüm dişlerde görülebilir fakat en çok alt çenenin ön tarafında bulunan dişlerin arka tarafı ile üst çenedeki azı dişlerin ön kısımlarında bulunmaktadır. Ayrıca diş eksikliği olan bölgeler ile alt çenenin azı dişlerinin bağlandığı diş etlerinin altlarında da yaygın olarak diş taşı görülmektedir.

Diş Taşının Zararları Nelerdir?

Diş taşlarının ağızda kötü bir görünüm (sarı renkte) oluşturmanın yanı sıra birçok zararı da bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Diş eti hastalıkları: dişlerde oluşan diş taşları, yaygın olarak dişler ile diş etlerinin birleştiği yerlerde bulunmaktadır. Diş taşlarında bulunan bakteriler bu nedenle, diş etlerinde de iltihaplanma gibi çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

2. Kanama oluşumu: özellikle diş eti rahatsızlıklarından sonra kanamalar sıklıkla görülmektedir. Dişlerin fırçalanması ile artan kanamalar, normal zamanlarda da görülmektedir.

3. Diş etlerinde çekilme: vücut diş etlerinde oluşan iltihaplanmadan korunmak maksadı ile tepkisel olarak diş etlerini geriye çeker. Bu rahatsızlık ise kolay kolay tedavi edilememektedir.

4. Dişlerin sallanması: diş etlerinin rahatsızlığından dolayı, kemiklerde de sorun olur ve dişleri yeteri kadar sağlam tutamaz. Bundan dolayı, sağlam dişlerin kaybı bile oluşmaktadır.

5. Ağızda kötü koku oluşması: bakteri dolu olan diş taşları ve iltihaplanan diş etleri ağızda çok kötü bir kokunun oluşmasına neden olur.

Diş Taşları Nasıl Önlenir?

Diş taşlarının önlenmesi için yapılması gereken en önemli husus, ağız hijyeninin tam olarak sağlanmasıdır. Bunun için de uygun diş fırçası ve diş macunu ile, dişlerin kurallarına uygun ve derinlemesine temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca diş ipi kullanarak, diş aralarının temizlenmesi ve altı ayda bir diş hekimine giderek kontrolün yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşları, diş hekimleri tarafından teknolojik gelişmeler sayesinde ağrısız ve acısız olarak temizlenmektedir. Titreşimli diş taşı temizleme aletleri ile plaklar parçalanarak dışarıya alınmaktadır. Bu temizlikten sonra hassasiyet ve hafif bir kanama olsa da kısa sürede iyileşme olmaktadır.