Dişlerinizi Korumak İçin Sigaradan Uzak Durun

Dişlerinizi Korumak İçin Sigaradan Uzak Durun

Sigara ne yazık ki sadece dişlere değil birçok organa zarar veren keyif verici bir madde olarak bilinmektedir. Günümüzde de büyük küçük çok fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Bizler bu yazımızda diğer birçok zararından ziyade dişlerinize vermiş olduğu zararlardan bahsetmek istiyoruz. Dişler herkes için çok önemli olmakla birlikte toplum içinde de en fazla dikkat edilen yerdir. Bunun için sağlıklı ve temiz görünmesi yapılan araştırmalar doğrultusunda insanlara özgüven vermektedir. Tam tersi olarak da dişlerinin rengi sararmış olan kişiler de istedikleri gibi konuşup gülemedikleri için içlerine kapanık bir şekilde olurlar. Bu da toplum tarafından ister istemez yanlış algılanmalarına sebep olur. Sigaranın içinde bulunan zehirli maddeler zamanla vücuda yayıldığı gibi tabi ki kendini dişlerde de göstermektedir.

Sigara Dişlerde Tartar Oluşumuna Neden Oluyor

Zamanla dişlerde oluşan bakteriler plak ve tartar oluşumuna yol açarken ne yazık ki en kötü etkili de dumanın dişlerin rengine vermiş olduğu kalıcı hasarlardır. Dişlerinizin renginin sararması kötü bir görüntüye sebep olacaktır. Sigaranın dişlere vermiş olduğu hasarlardan biri de ne yazık ki zamanla diş minelerinde erimeye sebep olmaktır. Bunun sonucunda dişleriniz çok daha hassas olacak ve çürümelere çok daha açık hale gelecektir. Sigaranın ağız içine vermiş olduğu hasar kendini zaman içinde göstermektedir. İçinde birçok bakteri barındıran duman ağız içine alınınca dişlerde oluşturacağı hasarı tahmin bile edemezsiniz. Bu duman yüzünden tükürükler ağız içini koruyamaz hale gelir ve zamanla tartar oluşumu başlar.

Diş Sararmasının En Büyük Destekçisi

Dişlerinizi fırçalasanız da bu oluşum özellikle de diş arkalarında ve iç kısımlarında devam edecek ve zamanla dişlerinizdeki kötü görüntü iyiden iyiye kendini gösterecektir. Oluşan tartarlar ise zamanla diş etlerinde çekilmelere yol açacaktır. Bu durum dişlerde kanamanın artmasına neden olacak ve oluşan çürükler sizi oldukça rahatsız edecektir. Dişlerdeki sararma hepimizin karşılaştığı bir durumdur. Fakat bu yiyip içilen besinlerden kaynaklandığında çözümü çok daha kolay iken sigaradan kaynaklandığında çok daha zor olmaktadır. Çünkü düzenli aralıklarla gün içinde çok fazla tüketilen sigara yüzünden dişlerinizdeki sararma kalıcı olabilir ve bu da kendinizi kötü hissetmenize yol açabilir. Bu nedenle en kısa zamanda bu alışkanlığınızdan kurtulmanızı tavsiye ediyoruz.