Dişte Köprü (Porselen Kron) Tedavisi

Dişte Köprü (Porselen Kron) Tedavisi

Genel itibari ile oldukça sağlam olan dişler, zamanla belirli etkenlerden ötürü zarar görmeye başlar. Pek çok kişi bu aşamada dişlerine gerekli olan özeni göstermiyorlar. Böyle olunca da oldukça sağlam olan dişler zarar gördüğü için eski sağlıklarını kaybetmeye başlayabiliyorlar. Diş kayıpları ise yalnızca görünüş anlamında kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuyor. Bununla beraber kişilerin konuşmaları ve yemek yemeleri konusunda da istenilen performansın elde edilememesi anlamına da geliyor. Özellikle de son dönemlere bakıldığı zaman da görülebileceği üzere porselen kron tedavisi ile beraber pek çok kişi tam anlamıyla istemiş olduğu güzel ve etkileyici görüntüye kolaylıkla erişmiş oluyor.

Dişlerde kırık, çürük ya da farklı sebeplerden ötürü aşırı oranlarda madde kaybının oluşması durumunda dişlerin küçültülmesinin ardından üzerini kaplayacak olan metal ya da seramik restorasyon çalışmaları kuron olarak adlandırılmaktadır. Köprü çalışmasında ise bir ya da birden fazla diş eksikliğinin oluştuğu durumlarda komşu olan dişler küçültülüp bunlara gelecek olan özel kaplamalardan destek alınıp ara boşluklar doldurulması adına restorasyon çalışmaları yapılmaktadır. Porselen kron köprü kaplama çalışmaları esnasında da dişler şekillendirilip belirtilmiş olan işlemler eksiksiz bir şekilde yerine getirilir. Köprü protez çalışmalarında dayanak ve gövde aracılığı ile doğal dişlerin üzerine gelecek ola çiğneme basınçları dişi çevreleyen dokular ve alveol kemiği üzerinden çene kemiğine iletilmesi sağlanır.

Gerçekleştirilecek olan bu çalışmalar dişsiz boşluğun çok uzun olmadığı ve bu boşluğun her iki yanındaki dişlerin sağlıklı olduğu durumlar için uygulanabilmektedir. Özellikle de son zamanlarda estetik diş hekimliği konusunda var olan gelişmeler ışığında porselen kron çalışmaları daha öncesinde olmadığı kadar fazla kullanılmaya başlamış durumda. Porselen kronların en önemli özelliklerinin aşında ise ön dişlerde rahatça kullanılabilecek kadar doğal, arka dişlerde kullanılabilecek kadar sağlam olması gelmektedir. Doğru şekilde yapılacak olan bu çalışmalar ile beraber diş yapısında sorun olan kişiler diledikleri gibi yaşamlarını kolay hale getirerek yaşam kalitelerini arttırmış olacaktır. Bilindik tarzdaki diş restorasyonu çalışmaları esnasında porselen uygulamaları yapılırken dayanıklılığın elde edilmesi için porselen dişin alt kısmına metal bir altyapı kullanılması tercih ediliyordu. Fakat bu tarz bir altyapının beraberinde getirmiş oldukları sorunlar da düşünüldüğü zaman alternatif çalışmalar yapılmaya başlanmış oldu.

Tüm bu çalışmalar arasından ise porselen kron tedavisi beraberinde getirmiş olduğu başarılı sonuçlar ile beraber pek çok kişi artık dişleri ile alakalı köprü tedavisi yaptırmak istediği zaman bunun için tercihini porselen krondan yana yapıyor. Gerçekleştirilecek olan tedavi ile alakalı ise insanların dikkat etmeleri, üzerinde durmaları gereken pek çok farklı konu bulunuyor. Bunların üzerinde olması gerektiği gibi durulamaması halinde ortaya çıkacak olan sonuçlar; kişilerin ağız yapılarını çok ciddi bir şekilde etkilemiş olacaktır.

İnsanların porselen kron tedavisine başlamadan önce dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerin başında, mutlaka bu konuda deneyimli olan kişiler ile iletişime geçmesi gerektiğidir. Çünkü köprü tedavisi, üzerinde dikkatlice durulması gereken tedavi türleri arasında kendine yer bulmaktadır. Dişlere ve diş dokusuna uymayacak, gerekli ölçülerin ve kontrollerin özenle yapılması gibi pek çok farklı etken; köprünün dişlerde ideal şekilde durmasına yardımcı olacak etkenlerden bir tanesi olarak biliniyor. Tüm detayların dikkatlice takip edilmesi ve atılacak adımlar ile ilgili bilgilerin kişilere verilmesi ile beraber ise oldukça kısa sürelerde porselen kron çalışmaları tamamlanmış olacak; böylece insanlar tam anlamıyla istedikleri gibi yüksek performans ile konuşma, yemek yeme ve görünüme sahip olacaklar.