Estetik Diş Kaplama Nedir?

Estetik Diş Kaplama Nedir?

Dişler yalnızca yiyeceklerin tüketilmesine ve konuşmaya yardımcı olmuyor. Bununla beraber insanların dış görünüşlerinin istedikleri gibi olması adına da dişlerinin güzel görünmesine ihtiyaçları oluyor. Çünkü dişlerde kendini gösterecek olan sorunlar, pek çok kişiyi düşündüklerinden de kötü etkileyebiliyor. Özellikle de son dönemlere bakıldığı zaman da görülebileceği üzere pek çok kişi estetik diş kaplama konusu ile alakalı araştırmalar yapıyorlar. Her ne kadar bu araştırmaları sonucunda karşılarına pek çok farklı sonuç çıksa da yeterli oranda bilgi sahibi olmamak, kaplamaların yapılmasından kısa bir süre sonrasında ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınabileceği anlamına gelebiliyor.

İnsanların görünüşlerini etkileyebilecek tarzdaki diş bozukluklarının giderilmesi adına yapılmakta olan estetik diş kaplama işlemlerinde genel olarak ön dişler için, porselenden hazırlanacak olan ince tabakaların bu yüzeylere yapıştırılarak sorunların giderilmesi hedefleniyor. Ağırlıklı olarak estetik diş kaplamalar sayesinde dişlerin renginde bozulma ya da sağlamlığın ortadan kalkması gibi bir durum söz konusu olmadan dişleri doğal işlevlerini yerine getirebiliyor. Estetik diş kaplama için kullanılmakta olan laminate veneer, dişlerin ön kısmına yapıştırılan porselen yapraklar olarak tanımlanıyor. Gerçekleştirilebilecek en koruyu tedavilerden bir tanesi olmasındaki etkenlerden biri ise diş üzerideki dokunun çok az inceltilmesidir. İşlem sırasında 0,3 ila 0,7 mm diş dokusunu uzaklaştırılması yeterli olur. Ardından ise estetik diş kaplama işlemi için kullanılacak porselen yapraklar arzu edilen formda ve renkte hazırlanılarak dişlere yapıştırılır. Metal içermemeleri ve çok ince olmalarında ötürü estetik diş kaplama işlemi oldukça başarılı şekilde sonuçlanabiliyor.

Porselenin kullanılmakta olduğu estetik diş kaplama işlemlerinde ortaya çıka tabaka oldukça ince ve yarı geçirgen bir yapıya sahiptir. Var olan dişin üzerine oldukça mükemmel şekilde uyum sağlayabilen yapraklar büyük bir özen ile istenile dişe yerleştirilir. Kaplamanın yapılacağı dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir yapıştırıcı aracılığı ile yapıştırılır. İşlemin sona ermesi ile beraber ise yüksek oranda kaynaşma olanağı ortaya çıkmış olur. İnsanların büyük bir kısmının estetik diş kaplama yaptırmasındaki en büyük etken; dişlerdeki renklenme sorunu için diş beyazlatma işleminin uygulanması ile istenilen sonuçların alınamadığı flor ve ikinci derece antibiyotik lekeleri gibi kalıtsal olan yapı ve renk bozukluklarıdır.

Bununla beraber estetik diş kaplama çalışmaları ayrık dişlerin bitiştirilmesi adına da kullanılıyor. Doğru şekilde gerçekleştirilecek olan kaplama çalışmaları ile insanların görünümlerinde hissetmekte oldukları olumsuzluklar son derece başarılı bir şekilde giderilmiş oluyor. Aşınan ya da kırılan dişlerin ağız yapısına vereceği zararların giderilmesi de yine estetik diş kaplama çalışmaları ile kolaylıkla yapılabilecek durumlar içerisinde yer alıyor. Bilindiği üzere dolgularda belirli bir süre sonrasında renk ve yapı bakımından bozulmalar kendini gösterebiliyor. Bunların başarılı bir şekilde giderilmesi adına kullanılan porselen yapraklar ile beyaz ve güzel bir görüntüye sahip dişlere sahip oluyorlar.

Eğri ve çapraşık dişlerin düzeltilmesi adına öncelikli olarak tercih edilen ortodontik tedaviye alternatif olarak da estetik diş kaplama çalışmaları yapılabiliyor. Genel itibari ile kozmetik bir tedavi şekli olarak görülse de elde edilen sonuçlar son derece başarılı. Bunlar ve bunlar gibi pek çok farklı sorunun giderilmesi, dişlerin arzu edilen güzel görüntüye kolaylıkla sahip olabilmesi adına gerçekleştirilmekte olan estetik diş kaplama işlemlerinin mutlaka konusunda yeterli oranda deneyim sahibi kişiler tarafından yaptırılması gerekiyor. Çünkü aksi durumda kaplamalar dişlerde istenilen etkiyi ortaya koyamayacak ve bu durum da pek çok sorunun ortaya çıkarak kişilerin dişlerinden memnun olmamasına neden olacaktır.