Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Anestezi seçeneği tedavi sırasında ne olup bittiğine dikkat etmeden diş hekiminde rahatça vakit geçirip diş tedavisi yapılabilmektedir. Genel anestezi ile diş tedavisi yapan uzmanlar kişilerin bireysel durumlarına sinir, engel ve diğer hallerde rahat tedavi yapılması için bir seçenek olarak sunuluyor. Standartlarına uygun koşullar yüksek düzeyde karşılandığından, hasta genel anestezi altındayken, diş tedavileri ve ağız cerrahisi uygulanmaktadır. Hasta, müdahaleden sonra vaktini, özellikle yakınlarının yanında iyileşme odasının rahatlığında geçirebilir.

Kimler Anestezi Yapmalıdır?   

Anestezi çok eğitimli bir uzman ekibi tarafından sağlanmaktadır. Anestezi intravenöz ilaçlar ile sağlanır. Bunun yanında anestezi uzmanı ağrı kesici ve yatıştırıcı ilaçları yönetir. Tamamen ağrısızlığı sağlamak için, diş hekimi prosedür alanında lokal anestezi uygular. Anestezi ekibi tüm operasyon boyunca hazır bulunmakta ve anestezi sırasındaki prosedürü denetlemektedir. Diş hekimi tedavi ile tamamlandıktan sonra anestezi uzmanı anesteziyi askıya alır, bu da birkaç dakika içinde uyanmayla sonuçlanır. İşlemden sonra sakin bir uyanış, akrabalarınızla birlikte olabileceğiniz bu amaç için döşenmiş uyanma odası tarafından garanti edilir.

Genel Anestezide Hangi Diş Tedavileri Yapılabilir?

Bir diş tedavi merkezinde genel anestezi ile diş tedavisi, implant, diş kanalı kök tedavisi, öğütme veya diş çekimi yapılabilir. Doğal olarak, diş hekimleri çok yönlü bir danışmanlık hizmeti sunmaktadır; bu nedenle, tedavinin planlama aşamasında uyku altında tedavi edilip edilmeyeceğiniz konusunda doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Genel olarak yapılan bir tedaviden sonra, uyanma odasında ihtiyaç duyduğunuz sürece iyileşebilirsiniz. Hem ameliyat hem de uyanma odası, hastanelerin konforlu ve güvenli bir tedavi ve iyileşme sağlaması için gereksinimleri karşılamaktadır.

Genel Anestezi Neden Sedasyon Halinden Daha İyidir?

Sedasyon sırasında hasta uyanık kalır ve konuşulabilir, sadece anıları olmaz. Sedasyon ağızdan gaz ile gerçekleştirilir ve bu, işin ağızda gerçekleştiği diş hekimliğinde dezavantajıdır ve bu nedenle tüpün sürekli olarak yerleştirilmesi ve alınması gerekir. Genel anestezi sırasında, solunum kanalları tüm tedavi boyunca serbest kalır. Uygulamadan önce doktor tarafından bir kan testi ve EKG ölçümleri gereklidir. Ayrıca, genel anestezi altında tedavi olasılığı dışında kontrendikasyon olup olmadıklarını görmek için anamnez eğrilerinin erken aşamada doldurulması gerekir.

Genel Anesteziden Sonra Ayrılma

Tedaviden sonra hasta sakin bir ortamda gerektiğinde iyileşme odasında kalır. Hastayı rahatsız etmeden kalıcı olarak gözlemlenir ve ayrıca aile üyelerinin erişimi hasta yanına kontrollü sağlanır. Kurtarma odası buna göre dizayn edilmiştir. Kliniğimizden ayrılırken istenirse ambulans her zaman hastayı konaklama yerine götürür ve hastaların güvenle ulaşmasını sağlar.

Aşağıdaki faktörler genel anestezi olasılığını dışlar.

  1. Önemli kalp veya dolaşım problemleri,
  2. Önemli nefes sorunları,
  3. Enzim hastalıkları,
  4. Ateş

Genel anestezi tedavisini etkileyen hastalıklarda her zaman genel doktorunuzla iletişim kurunuz. Ateş durumunda genel bir anestezi yapılamaz. Genel anestezinin toplam maliyeti, tedavi için gereken saat miktarına bağlıdır. Genel tedavi süresi, iyileşme süresi yalnızca bir kez uygulandığından kısaltılabilir.