Genel Anestezi ile Tedavi

Genel Anestezi ile Tedavi

Diş tedavilerinin küçük ya da büyük olması fark etmez, birçok kişi konu dişleri olduğu zaman çok büyük korkulara kapılabiliyorlar. Böylesi durumlarda yaşamış oldukları diş sorunlarını çok uzun süre çekiyor, bu esnada dişlerindeki sorunlar çok daha ciddi boyutlara ulaşabiliyordu. Ancak genel anestezi ile diş tedavisi sayesinde artık diş tedavileri daha öncesinde olmadığı kadar başarılı bir şekilde sonuçlanabilecek. Genel anestezinin kullanıldığı bu tedavi sırasında hasta tamamen uyutulacak ve anestezi cihazına bağlanacaktır. Bu aşamada tamamen uyku halinde olduğu için hiçbir şeyi duymayacak ve görmeyecektir. Ağızdan ya da burundan solunum tüpünün takılması sonrasında narkoz gazını soluyan hasta, böylece işlem bitene kadar olan şeyleri fark etmeyecektir.

 

Gerçekleştirilecek olan genel anestezi ile diş tedavisi öncesinde hasta anestezi doktoru tarafından ayrıntılı şekilde muayene edilecektir. Bu sırada istenecek olan genel tetkikler ise hastanın anesteziye uygun olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olacaktır. Anestezi sonrasında yetişkin hastalarda 8 saat, çocuk hastalarda ise 6 saat boyunca susuzluk ve açlık gerekli görülecektir. Aynı zamanda baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi durumlar da yine anestezi sonrasında görülebilecek normal durumlar olarak bilinir. Genel anestezi ile yapılan bu uygulama korku ve endişe duyan kişiler, tedaviyi olumsuz şekilde etkileyebilecek bedensel engeli olan hastalar, zihinsel engelli hastalar, tedavi olması için ikna edilemeyen küçük çocuklar ve özel cerrahi girişimler esnasında kullanılabilir.

Süt ve daimi dişler ile alakalı dolgular başta olmak üzere diş kanal tedavileri, diş amputasyonları, diş çekimleri, cerrahi işlemler, kuran restorasyonları, koruyucu tedaviler gibi pek çok farklı işlem için genel anestezi ile diş tedavisi yapılabilmektedir. Düşünülenin aksine genel anestezi ile yapılacak olan diş tedavisi son derece güvenilirdir. Dolayısıyla operasyon öncesinde gerekli olan konulara dikkat edilmesi halinde düşünülenden çok daha kısa bir süre içerisinde hangi yaşta olursa olsun fark etmez, diş tedavisi etkili şekilde yapılmış olacaktır. Tedavi sonrasında hastanın kendine gelmesi için geçecek olan sürenin ardından ise hasta her zaman arzuladığı sağlıklı dişlere kavuşmuş olur.

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgiler

Anestezi tedavi yönteminin diş çekiminden, ileri düzeyde cerrahi işlemlere kadar her alanda bu yöntem uzman doktorlar tarafından eğer uygun koşullar sağlanırsa bütün insanlar bu anestezi yönteminden yararlanabilmenin mümkün olabileceğini açıkladı. Peki, kişiler herhangi bir hastalığını hekimleriyle paylaşmalı mıdır? Bunun cevabı kesinlikle evet olacaktır çünkü uzmanlar açıklamasından sonra anestezi yapacak kişilerin herhangi bir hastalığı olup olmadığını hekimleriyle paylaşması gerektiğini önemle belirttiler.

Anestezi ve Sedasyon Arasındaki Farklar

Bazı kişiler anestezi yöntemiyle sedasyon yönteminin farklarını çözemeyebilir bu farkı ortadan kaldırmak için neler yapılmalıdır? Bunun için yetkili kişiler anestezinin baştan sona derin uyku ile sedasyon yönteminin ise damar yolları aracılığı ile ara verilerek yapılan rahatlatıcı ve çok hafif uyku sağlayan bir ilaç yoludur. Bu durumların oluşmasıyla beraber halk anestezi yapmanın kalıcı bir problem yarattığı da sormaktan kendini alamıyor. Bu durum için de anestezinin yıllar geçse dahi hiçbir beyin hasarı ve felç gibi durum bırakmayacağı belirtildi. Ayrıca bağımlılık da yapmıyor.

Anestezide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesinlikle kişiler anestezi yöntemi için dikkat edilmesi gerekenleri yetkililere soruyor. Bu sorunun cevabı ise yine uzmanlar tarafından verildi. Bunun için yetişkin hastaların sekiz, çocuklarınsa altı saat aç ve susuz kalması gerekiyor. Bu yöntemden sonra kusma gibi durumlar oluşabilir. Etkisini iki saat kadar gösteriyor.