Lamine (Yaprak) Kaplama Nasıl Yapılır?

Lamine (Yaprak) Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen kaplama ismi ile de bilinen lamine kaplama yapımı, çok ufak ve ince bir törpüleme işlemi gerçekleştirilmek suretiyle dişlerin üzerine porselen yaprakların yapıştırılma işlemi denebilir. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bu kaplama yöntemi çok uzun süren bir işlem değildir. Hasta dişçi koltuğunda ortalama 15 ila 20 dakika gibi bir süre geçirmek suretiyle tedavi tamamlanabilmektedir. İşlem sona erdiğinde ise tamamen beyaz, sağlam ve uzun ömürlü kullanılabilecek düzgün dişlere sahip olunabilmektedir.

Lamine Kaplama Tedavi Süreci

Lamine kaplama süreci içerisinde genel bir çerçeveden bu işleminin aşamaları anlatılmak gerekirse, ilk 2 seans süresince dişlerin ölçülendirme işlemleri yapılır. Burada arzu edilen renk tonları gösterilmek suretiyle tercih yapılması istenir. Daha sonra çok ince bir aşınma işlemi kapsamında 0.3 ile 0.7 mm arasında diş üzerinde bir çalışma yapılır. Daha sonraki süreç içerisinde diş ölçüleri alınmış şekilde özel olarak hazırlanan yaprak lamine çeşitleri, dişlere profesyonel bir işlem altında yapıştırılır. Tabii bu yapıştırma işleminin ardından tam olarak diş ile yaprak laminenin bir bütün haline gelebilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir.

Lamine Kaplama Yapım Seansları

Hastanın diş etleri ve diş üzerinde müdahale edilmesi gereken birtakım problemler yok ise o zaman en fazla 2 ya da 3 seans içerisinde lamine kaplama işlemi sona ermektedir. Bunun ardından tamamen bembeyaz ve düzgün dişlere sahip olma şansı elde edilebilmektedir. Dayanıklı bir malzemeden üretildiğinden dolayı sert yiyeceklere karşı da rahatlıkla kullanılabilmektedir.