Porselen Diş Kaplama

Porselen Diş Kaplama

Kişiler diş yapılarının bozuk olmasından dolayı rahat konuşamayarak gülmelerini hep gizlerler. Ancak gelişen teknoloji ağız ve diş sağlığı konusunda da birçok alternatifi sunarak dişlerin daha sağlıklı ve beyaz olmasını sağlamaktadır. Porselen diş kaplama son yıllarda en çok kullanılan alan olmuştur. Özellikle dişlerin üzerine yapılan kaplamayla dişlerin daha güzel ve beyaz olmasını sağlarken muhteşem gülümsemeler de beraberinde gelmektedir. Porselen diş kaplama kozmetik açısında da oldukça önemlidir. Diş sıralaması bozuk olanlar ve dişlerini bir türlü beyazlatamayanlar porselen diş takviyesiyle hayal ettikleri dişlere kavuşmanın mutluluğunu yaşarlar.

Porselen Diş Kaplama Nedir? 

Orijinal dişin üzerine özel malzemelerden yapılan maddenin kaplanarak daha sağlam ve düzgün durmasını sağlayan türdür. Her hastanın diş yapısı farklı olduğundan öncesinde alınan ölçülerle porselen diş kaplama materyallerin en başında gelir. Porselen diş kaplama malzemesi tamamen özel ham maddeden oluşmaktadır. Porselen adı verilen bu madde direk olarak dişe uygulanır. Diş etlerinden başlanarak bu kaplama uzman hekimler tarafından özel olarak yapılır.

Porselen Diş Kaplama Çeşitleri

Porselen diş kaplamalarda kendi içlerine çeşitlerine ayrılmaktadır. Bunlar porselen, seramik ve metal diş olarak belirtilmektedir. Bireylerin doğal diş renkleri baz alınarak uygulanan porselen diş kaplama için seçimler yapılabilmektedir. Porselen kaplama diş renkleri genel olarak beyaz renkte seçilerek uygulanmaktadır. Porselen diş kaplama dişler önlü arkalı ve tamamını kapsamaktadır. Ön dişler için kullanılan porselenler genelde görselliğe önem veren kişiler tarafından uygulanır. Bazı durumlarda tek diş porselen kaplama olarak da istenebilir. Genelde kaza sonucu kaybedilen dişin yeniden yapılması porselenden daha iyi olacağı düşüncesiyle uzman hekimlerden talep edilmektedir.

Porselen Diş Uygulaması Kimlere Yapılır?

Estetik amaçlı veya sağlık açısından porselen dişe sahip olmak isteyen kişiler uzman diş hekimlerine başvuru yapabilirler. Porselen diş birçok kişiye uygulanabilir. Ancak, orta veya yoğun şekilde çapraşık diş bozukluğu olanlar, dişlerin eksiklikleriyle oluşan kötü görünüm, ilk bakışta hemen fark edilecek kırık dişler, estetik kaygılar ve standart bir diş yapısına sahip olmayanlar porselen diş için talepte bulunmaktadırlar. Kısacası yapı olarak dişlerin bozuk ve uyumsuz olmasıyla başarılı bir porselen diş kaplaması uygulanmaktadır.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Porselen diş kaplama uzman hekimler tarafından ve uygun sağlık merkezlerinde yapılması gerekir. İlk aşama ana dişin iyice temizlenerek kurutulmasıdır. Özel bir malzemeyle dişlerin ilk plak seviyesi oluşturulur. İlk yapılacak kaplama 0,5 ve 0,7 milimetre olarak uygulanmaktadır. Bu uygulama anesteziye gerek kalmadan direk olarak uygulanabilir. Özel porselen maddenin dişlere göre ölçüsü alınarak uygulaması daha kolay şekilde yapılmasına olanak sağlar. Klinikte yapılan porselen diş kaplama uygulaması alınacak ölçülerle daha kolay ve sistemli şekilde yapılmasına olanak sağlar. Kaliteli ve uygun laboratuvarlarda porselen diş kaplama özel ve uygun olarak yapılmaktadır.