Vidalı Diş (İmplant) Nedir?

Vidalı Diş (İmplant) Nedir?

Normalde uzun süreler boyunca sertliğini ve sağlamlığını korumakta olan dişler, pek çok farklı etkenden ötürü zarar görebiliyor. Birçok kişi bu konuda yapabileceği hiçbir şeyi olmadığını düşünerek eksik dişleri ile yaşamlarına devam edebileceklerini düşünüyorlar. Fakat önde ya da arka kısımlarda eksilen dişler yalnızca görüntünün bozulmasına neden olmuyor, bununla beraber çene yapısının performansını da ciddi anlamda etkileyebiliyor. Gelişen teknoloji ile beraber ise artık bu konu ile alakalı oldukça etkili çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların başında ise vidalı diş (implant) geliyor. En genel tanımı ile implant; hastanın kendine ait fiziki yapısına tam olarak uyum sağlayacak maddelerden üretilen ve çene kemiğindeki uygun noktaya cerrahi operasyon ile yerleştirilen diş köküne verilen isimdir. İmplantın üst kısmında yer alan yapay dişe ise implant üstü diş protezi adı verilir.

Yapılacak olan vidalı diş (implant) çalışmaları yalnızca yani çekilmiş olan dişten ötürü var olan boşluğa uygulanmıyor. Bununla beraber çok eski dönemlerde çekilmiş ola diş boşlukları için de rahatlıkla uygulanabiliyor. Başta uzun ömürlü olması olmak üzere görünüş bakımından estetikliği, doğal dişe ait görevleri eksiksiz yerine getirebilmesi, sesin bozulmasının önüne geçmesi, yeme içme görevlerini yerine getirmesi, memnuniyet oranın yüksek olması ve dişinin yüzündeki görünümünde değişikliğin olmaması gibi etkenler; insanların büyük bir kısmının bilindik tarzdaki protezleri kullanmak yerine implantı tercih etmelerini sağlıyor.

Gerçekleştirilecek vidalı diş (implant) çalışmaları ile beraber ağız bölgesinde eksik bulunan dişlerin gerek fonksiyon gerekse estetik anlamda istenilenleri etkili şekilde vermesi hedefleniyor. İnsanlar ister tek dişleri için isterse çoklu diş eksikliklerini gidermek adına kemik gelişimlerini tamamlamaları şartı ile bu çalışmaları rahatlıkla yaptırabiliyorlar. Fakat bu işlemin yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunuyor. Bunların başında ise implantın ağızda uzun süreler boyunca rahatlıkla kalması adına çevresinde yer eden kemik hacminin yeterli olması gerekiyor. Fakat özellikle de son dönemlerde meydana gelmekte olan gelişmeler ışığında yeterli oranlarda kemik hacminin bulunmaması durumunda hastaya göre farklı çap ve boylarda üretilmekte olan dental implantlar rahatlıkla kullanılabiliyor.

Bununla beraber kemik tozu ya da ileri cerrahi tekniklerin kullanılması ile beraber de vidalı diş (implant) işlemleri daha öncesinde olmadığı kadar kolay bir şekilde yapılabiliyor. Muayene ortamında gerçekleştirilmekte olan operasyon için lokal anestezi kullanılıyor. Bu sayede hasta, operasyon sırasında hiçbir şekilde acı hissi ile karşı karşıya kalmadan işlemler tamamlanabiliyor. Eğer ki hasta operasyondan sonra doktorunun dediklerini tam anlamıyla yerine getirirse, büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmadan günlük yaşamına devam edebiliyor. Çeneye yerleştirilecek olan implantın bu bölgedeki kemiğe kaynaması adına aşt çenede 2 ila 4, üst çenede ise 3 ila 6 aylık bir süreni geçmesi gerekiyor. Daimi protez ise bu sürenin bitmesinden sonra yerleştiriliyor.

Günümüzde vidalı diş (implant) çalışmalarını yapmakta olan pek çok farklı diş hekimi olsa da bu konuda deneyimli olmayan kişiler ile iletişime geçmek; beraberinde ciddi sorunları getirebiliyor. Birçok kişi yalnızca uygun fiyatlı olduklarını düşündükleri için bu konuda deneyimli olmayan doktorlar ile iletişime geçiyorlar. Böyle olunca kalite bakımından oldukça düşük olan implantlar çene bölgesinde kullanılıyor. İlk zamanlar herhangi bir sorun olmasa da ilerleyen dönemlerde çene implantı kabul etmediği zaman bu bölgede oldukça ciddi sorunlar kendini göstermeye başlıyor. Bunun sonrasında ise ortaya geri dönülmez sonuçlar çıkabileceği için mutlaka konusunda uzman kişiler ile iletişime geçilmeli ve tüm çalışmaların eksiksiz olarak yapılması sağlanmalıdır.