0850 595 08 33
0532 636 88 33
Büyükdere Cad. No:91 Kent Apt. Kat:2 Mecidiyeköy İST
info@dentaturk.com
Zirkonyum
Zirkonyum

Zirkonyum

Güzel bir gülümseme için mevcut dişlerinin yapısının iyi olması gerekir. Kaplama en çok altın, porselen ve zirkonyum olmak üzere çeşitli malzemelerle yapılır. Altın yumuşak ve uzun ömürlüdür, porselen en popüler malzemedir ancak kırılabilir. Bunların ikisi tamamen doğal görünmese de zirkonyum kaplama en doğal görünen dişler için açık bir seçimdir.

Avantajları

Zirkonyum katı bloklardan yapılmış kaplamalar yüksek bir sıcaklıkta pişirilmeden önce doğru diş şeklinde biçimlendirilir. Bu işlem neredeyse kırılmaz olduğu anlamına gelir. Taşlama basıncına dayanabilecekleri için porselen kaplamalara göre belirgin avantaj sağlar. Kaplama daha sonra doğal bir renk elde etmek için porselen ile kaplanır ve zamk ile tutturulur. Kaplama ışığı doğal bir dişe benzer şekilde yansıtır. Bu da gerçek dişlerle tamamen karıştığı anlamına gelir. Zirkonyum kaplamalar aşınmaz, yani diğer kaplamalarda olduğu gibi dişlerin üzerinde renkli bir çizgi görünmediği için gülümsemekte tereddüt etmezsiniz.

Zirkonyum Türleri

Değerli bir taş olan zirkonyum mavi, sarı, yeşil, kahverengi, kırmızı ve bazen de mor çeşitleriyle bulunmaktadır. Zirkonyum çoğu dekorasyonlarda kullanılmıştır. Zirkonyumun uykuyu tetiklediği, serveti, onuru ve bilgiyi desteklediği, veba ve kötü durumları uzaklaştırdığına inanılmaktadır. Zirkonyum doğal yarı değerli taş zirkonu oluşturmak için silikat ile birleşmektedir. Dioksit ile birleştirilmiş zirkonyum, elmasların yerine yaygın olarak kullanılan kübik zirkonya oluşturur. Zirkonyum çok düşük toksik özelliğe sahiptir. Korozyona ve toleransına karşı yüksek toleransı olduğundan çeşitli tıbbi kullanımlarda çeşitli birleşiklerle birlikte kullanılıyor.

Zirkonyumun Karakteristikleri

Zirkonyum protezlerde, titanyum, çelik ve alüminyuma bir alternatif olarak geliştirilen ve diğer kullanımlara göre daha esnek ve daha iyi biyolojik uyumluluk olduğu göstermiştir. Zirkonyum da yaygın olarak uygun diş restorasyonlarında kullanılmıştır. İnsan vücudu ile daha uyumludur ve iki kat eğilme dayanımı ve dört kat çeliğin sıkıştırma direncine sahiptir. Ayrıca birçok gıdada bulunan asit bazlarına karşı daha fazla dayanıklıdır.

Alaşımdaki zirkonyum, daha yüksek mekanik özellikler sağlamanın yanı sıra erime sıcaklığını titanyum ile birlikte daha fazla stabilizasyonu ve gelişmiş korozyon direncini azaltır. Biyolojik ve tıbbi alanlarda kullanılabilecek süper elastik özelliklere sahip bir zirkonyum alaşımı vardır. İnsan kemiklerinin esnekliğine benzer, yapay kemikler, eklemler ve dişlerin yanı sıra ortodontik teller, stentler, kemik plakaları ve dişler de dâhil olmak üzere insan vücudunda kullanım için ideal bir malzemedir.

Nasıl Hizmet Alınır?

Zirkonyum dişler neredeyse kırılmaz olduklarından çok uzun süre kullanılabilir. Çoğu kaplama yaklaşık 10 yıl sürse de zirkonyum kaplamalar uygun bakım yapıldığında ömür boyu sürebilir. Zirkonyum çok sert bir malzeme olduğu için özellikle dişlerinizi sıkma ve öğütme eğiliminiz varsa diğer dişlere zarar verebilir. Firmamız bir sonraki adımda kendi yerimizde, bağlantılı klinik ve ofislerimizde ücretsiz danışma sağlamaktadır. Ayrıca web sitemizden ayrıntılı bilgi alabilir, inceleme yapmak için randevu alabilir ve en iyi fiyat teklifini alabilirsiniz. Telefonda sizinle sohbet etmek ve olabilecek tüm soruları cevaplamaktan memnuniyet duyarız.